Fizika

Fizika:
A fizika diákolimpiát (IphO 2011) Thaiföldön rendezték meg 2011. július 11-17. között. Gimnáziumunk tanulója Börcsök Bence ezüstérmet szerzett. Az öt diákból, két csapatvezetőből (Honyek Gyula, ELTE, Radnóti Miklós Gyakorlóiskola és Vankó Péter, BME, Fizikai Intézet) és egy megfigyelőből (Vigh Máté, ELTE, Fizikai Intézet) álló magyar csapat 2011. július 9-én Zürichen keresztül repült Bangkokba. Az elméleti fordulóra az ünnepélyes megnyitó után, július 12-én került sor, a kísérleti forduló pedig egy pihenőnap közbeiktatásával, július 14-én zajlott le. Szerencsés szakmai változás, hogy az előző évek gyakorlatához képest idén nagyon lerövidültek a feladatok szövegei. Az ötórás elméleti fordulóban három feladatot kellett megoldaniuk a diákoknak. Az első feladatban a Napból, a Földből és egy műholdból álló rendszer mozgását kellett vizsgálni. A két égitesthez képest elhanyagolható tömegű műhold pályájának vannak stacionárius pontjai (ezek az ún. Lagrange-pontok), melyek körüli kis rezgések periódusidejét kellett kiszámítani. A második feladatban egy elektromosan feltöltött szappanbuborék levegőben történő lebegésének feltételét kellett megadniuk a versenyzőknek. A harmadik, Rutherford születésének 100. évfordulójára készült feladat pedig töltött ionok semleges atomokon való szóródásával foglalkozott. A feladat nehézségét az adta, hogy a szórócentrumként viselkedő semleges atomok a közeledő ionok hatására polarizálódtak. A mérési fordulóra, mely két részből állt, szintén összesen 5 óra állt a versenyzők rendelkezésére. Az első részben a digitális tolómérő működési elvével ismerkedhettek meg a diákok. A kapacitív elven működő digitális tolómérőben két, fésűfog alakú kondenzátorlemez helyzetének változásával válik lehetővé a távolság precíz mérése. A második részben egy csőből és egy ismeretlen helyzetű golyóból álló ún. mechanikai fekete doboz paramétereit kellett kreatív módon, egyszerű méréssorozattal meghatározni. (Forrás: www.fizika.elte.hu)

Fizika OKTV II. kategória

14. Vajda Balázs 11.A Csányi Sándor

16. Major Attila 12.M Dr. Mező Tamás

28. Fürcht Tamás 11.A Csányi Sándor

29. Papp Csaba Viktor 12.A Dr. Mező Tamás

Kiemelkedő eredményeket értek el tanulóink a XXXII. Matematika - Fizika Öveges József Emlékversenyen.
Az összesített versenyben 1. helyezést ért el Géczi Péter (10.M).
Matematikából 3. díjat kapott Géczi Péter (10.M).
Matematikából 6. díjat kapott Kaprinai Balázs (10.M).
A csapatok között 1. helyezést ért el a Nagy-György Zoltán (9.M), Berta Dénes (9.A), Géczi Péter (10.M), Kaprinai Balázs (10.M) összeállítású csapatunk.
Ugyanitt 3. lett a Nagy-György Pál (9.M), Márton Boldizsár (9.M), Újházi Mihály (10.M), Janó Bence (10.A) kvartett.

Volford András 9.M osztályos tanuló ezüstéremmel tért haza a Dél-afrikai Köztársaságban rendezett Nemzetközi Junior Természettudományos Olimpiáról (IJSO). A 6 fős magyar csapat sikerének értékét növeli, hogy a biológia-fizika-kémia versenyen az európai országok közül csupán Oroszország tudta megelőzni őket. András felkészítő tanárai: Bán Sándor, Dr. Mező Tamás, Prókai Szilveszter.

Nagyszerűen szerepeltek gimnáziumunk tanulói a Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Versenyen.
A kilencedik évfolyamosok versenyén I. díjat kapott Volford András. III. díjas lett Szász Dániel Soma, míg különdíjat kapott Márton Boldizsár és Pap-Takács Gergely. (Valamennyien a 9.M osztály tanulói, felkészítő tanáruk Dr. Mező Tamás tanár úr).
A 10. évfolyamosok között I. díjat nyert Géczi Péter (10.M, Dr. Mező Tamás), II. díjas lett Várhidi Zsóka (10.M, Dr. Mező Tamás), Újházi Mihály (10.M, Dr.Mező Tamás) és Tóth Kornél (10.A, Dudás Zoltánné).
A 11. évfolyamosok versenyében I. díjat szerzett Vajda Balázs (11.A, Csányi Sándor), mellette különdíjat kapott Csirik András (11.A, Csányi Sándor).
A végzős évfolyamok megmérettetésén Major Attila (12.M, Dr. Mező Tamás) különdíjat kapott.

Nagy létszámmal és eredményes szerepeltek fizikát szerető és értő tanulóink a Mikola Sándor Országos Tehetségápoló és Tehetségkutató Fizikaversenyen.
Kilencedik évfolyamosok:
11. helyezett Gyulai-Nagy Szuzina (8.M - Dr. Mező Tamás)
12. helyezett Pap-Takács Gergely (9.M)
15. helyezett Prágai Benedek (9.M)
19. helyezett Kovács Bálint (9.M)
21. helyezett Berta Dénes (9.A)
25. helyezett Nagy-György Pál (9.M)
30. helyezett Volford András (9.M)
38. helyezett Nagy-György Zoltán (9.M)
40. helyezett Verasztó Ádám (9.A)
42. helyezett Szirbik Bence (9.A)
44. helyezett Gera Nándor (9.A)