A Nemzeti Tehetségprogram - NTP-MKÖ-13

AVAGY

„SZEGEDI STOP-MOTION”

A NEMZETI TEHETSÉG PROGRAM

A magyar kulturális örökség megőrzését, a hagyományok és a népi kultúra ápolását felvállaló tehetséggondozó programok támogatása

2014.május-június

NTP-MKÖ-13

Legalább 60 órás, csoportos tehetséggondozó, a magyar kulturális örökség megőrzését, vagy a hagyományok és a népi kultúra ápolását szolgáló, tematikus – akár egy-egy tájegységre koncentráló – műhelyfoglalkozás-sorozat kidolgozása és megvalósítása

Szakmai vezető: Fiedler Judit

emmilogo.png

ntp_72_rgb.jpg

ofi_logo_alap.jpg

emet_logo_szines.jpg

A program célja a közvetlen lakóhelyünk (Szeged és környéke) népművészeti és kulturális értékeinek indirekt feldolgozása, az egyes megjelenési formák közötti összefüggés megkeresése és képi feldolgozása volt. A kivitelezéshez egy divatos animációs technika párosult: ez a stop-motion. Az animációk a vers, a zene, a képzőművészet és a számítógépes grafika együttes alkalmazásának eredményeként látványos összművészeti produktumokká kerekedtek.

Iskolánk 26, különböző művészeti ágakban tehetséges, mindemellett fejlett vizuális látásmóddal rendelkező diákja úgy működött együtt, hogy produktumként 2 különálló, kulturális értékeket is magában hordozó stop-motion animációt tudnak felmutatni.
     A projekt megvalósításának kedvéért az animálást végző fiatalok 2 vágóprogramot is kitanultak, a fotós diákok a szükséges képrögzítési és képfeldolgozási információk megszerzése céljából szakembereket kerestek fel, állványokat barkácsoltak,  A „rajzolók, festők, agyagozók” széleskörű háttérmunkát folytattak a sikeres képsor elkészítése céljából.  A hanganyag felmondásához egy Kazinczi díjas diákot és a tanári kar egyik kiváló irodalmi előadóját is sikerült megnyernünk. Az improvizatív zenei aláfestést is iskolánk egyik végzős gitárosa vállalta.

Feldolgozandó témaként 2 Radnóti verset választottak a diákok, amely a szöveg alapján jól vizualizálható (Éjszaka, Nem tudhatom). A versek költőjének helyi vonatkozása is van, továbbá gimnáziumunk is Radnóti nevét viseli.
     A verseket a diákok sorokra bontva osztották fel egymás között annak arányában, hogy ki melyiket tudja leglátványosabban megjeleníteni. Ezen felül törekedtek arra is, hogy minél többféle alkotói stílus szerepet kapjon, valamint a látványba a lehető legtöbb Szegeddel kapcsolatos vizuális elem megjelenésre kerüljön. Ennek tükrében az alábbi népművészeti és kulturális elemeket sikerült feldolgoznunk: Szeged madártávlatból, Szeged sziluettje-térképe, Dóm, Szegedi papucs, Mórahalmi Bivalyrezervátum, népi fazekas termék (gyertyatartó), Napsugaras parasztház, Szegedi paprika, a Belváros hídja, amit a 2. világháborúban lebombáztak, Szeged nevezetes szobrai, a Tisza, Szőregi rózsák, a belvárosi park sétánya, Széchenyi tér platánfái,  Gyufagyár udvara, iskolánk épülete, utcai Street-art kő, Dóm belső tere, szegedi költők.

A tájékoztató előadásokat követően a helyi értékek körbejárása során ismerkedtek a projekt résztvevői a feldolgozandó motívumkinccsel.
     A közös kirándulásokon jártunk a Kecskeméti Rajzfilmstúdióban, megtekintettük a remek élményt nyújtó Belvárosi Fazekasházat, láttunk Szőregen rózsakerteket, Dorozsmán a Szélmalmot és megismertük Varaga Mátyás kerámiáit, díszletterveit is. Ingyenes múzeumpedagógiai foglalkozáson betekintést nyertünk a mai hazai képzőművészeti stílusokba is a REÖK Központ jóvoltából.

Az alkotás során 11 osztály diákjai kerültek egymással szakmai kapcsolatba, és élénk érdeklődés alakult ki bennük az animáció világa iránt.  Reméljük munkánk eredménye sokaknak örömet fog okozni.

A projekt során készített videók:

Radnóti Miklós: Nem tudhatom

Radnóti Miklós: Éjszaka

Kiemelkedő eredmények a friss középiskolai rangsorokon
2018-10-16 12:41:45
Zajos radnótis csapatsiker fiú kosárlabdában
2018-10-12 08:58:11
2018-10-05 14:06:10
Radnótis sikerek az európai nyelvek ünnepén
2018-10-02 14:47:32
Tanulóink hódmezővásárhelyi kiállítása
2018-09-20 12:19:04