A Nemzeti Tehetségprogram - NTP-TV-13

A hagyományokkal rendelkező és az új általános iskolai, gimnáziumi, szakközépiskolai és szakiskolai tanulók számára meghirdetett, országos, felmenő rendszerű tehetséggondozó tanulmányi és művészeti versenyek megrendezésének, továbbá hazai tanulók/fiatalok és csapatok nemzetközi versenyeken való részvételének támogatása

emmilogo.png

ntp_72_rgb.jpg

ofi_logo_alap.jpg

emet_logo_szines.jpg

A Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium biológia tagozatos csoportja a projekt során az iGEM versenyen való részvételt tűzte ki célul. Ez egy szintetikus biológia verseny, amelyen a résztvevőknek valamilyen célra tervezett élő organizmust kellett létrehoznia. A Gimnázium csapata egy, a Crohn-betegség ellen hatékony probiotikus baktériumot tervezett és próbált előállítani. A projekt megvalósítása egy tudományos cikk megírását, egy weblap létrehozását, illetve a verseny helyszínén történő előadás bemutatását és egy poszter elkészítését követelte meg.

A pályázatban kitűzött fő cél eredményesen valósult meg: a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium tanulói által alkotott HUNGENIOUS csapat befejezte a projektet és mindegyik kötelező elemben eredményesen prezentálta azt a nemzetközi zsűri előtt Bostonban, az MIT-n rendezett központi versenyen. Az elkészült szakmai cikk, poszter, prezentáció és weblap színvonala nem maradt el más csapatokétól, illetve egy elemben – a zsűri döntése alapján – ki is emelkedett. A pályázati forrásból megvalósított projekt így elnyerte a „legjobb kísérleti mérés” (Best Experimental Measurement) díjat, ami kiemelkedő szakmai presztízst jelent a versenyen induló 5 kontinens 50 csapatának mezőnyében. A pedagógiai fejlesztés így nem kizárólag a diákok számára mutatott eredményességet, hanem a külvilág felé is demonstrálta, hogy értékes munka zajlott több mint fél éven keresztül.

A projekt eredeményei részletesebben megtalálhatóak a verseny honlapján (http://2014hs.igem.org/Team:HUNGENIOUS). Innen letölthető a tudományos szakcikk (http://2014hs.igem.org/wiki/images/3/38/Article_HUNGEN.pdf) és a poszter (http://2014hs.igem.org/wiki/images/7/76/Poster2.pdf). A poszter az iskola falára is kifüggesztésre került. Az előadásra 2014. június 28-án, került sor, Bostonban az MIT Stata Center előadótermében. Erről az előadásról illetve az eredményhirdetésről is élő közvetítésben szerezhettek információt az érdeklődők. A projekt során egy több mint 100 válaszadó által kitöltött elektronikus kérdőívet is készítettek illetve kiértékeltek a csapattagok.

Egy cikk jelent meg eddig a csapatról a Délmagyarország című regionális napilapban. A cikk elsősorban a csapat munkáját volt hivatott megörökíteni. Az interjú a versenyt követően készült, szerzője a lap oktatással foglalkozó szakújságírója volt. A cikk a Délmagyarország 2014. július 12-i, szombati lapszámában jelent meg és elektronikusan is elérhető a http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/gyogyito_bakteriumot_terveztek_a_radnotisok/2389760/ címen).
Utazó csapattagok: Marton Ákos, Nikolényi Gergő, Harangozó Márk, Boldogkői Miklós, Papos Martin.
Mentor: Bán Sándor tanár úr, Nyerges Ákos, dr. Györgyey János, Tóth Róbert (mindhárman: SZBK)
A projektmunka elkészítésében részt vettek még: Fábián Réka, Varga Petra és Volford András RMG-s diákok."

A SáRa sporttalálkozónk részletes programja
2018-09-20 15:20:29
Tanulóink hódmezővásárhelyi kiállítása
2018-09-20 12:19:04